16 Nisan 2013

Elmas, Pırlanta Üretimi ve Kullanım Alanları

elmas, pırlanta, ham elmas, tektaş yüzük

Elmas günümüzde bilinen en sert madendir. Elmas madeni yer altından çıkarılarak kullanım amacına göre sınıflandırılmaktadır. Bu elmaslar kesilerek işlemeye tabi tutulurlar. Çıkarılan bu elmasların bir kısmının kesilmeye ihtiyacı yoktur. Bu nedenler direk kullanım aşamasına gönderilmekte kalan kısım ise kesim işlemi tamamlandıktan sonra işlemeye gönderilmektedir.
Mücevher sektöründe kesim olarak daha çok pırlanta kesim tercih edilmektedir.

Elmas tek başına değerli bir madendir. Elmas madeninin yapısı karbonlardan oluşmaktadır. Bu karbon bağlarının güçlü olması nedeniyle de sertlik özelliğini kazanmaktadır. Karbonlardan oluşan bir diğer maden ise grafittir. Grafitin karbon bağları arasında ki kuvvet az olduğu için elmas kadar sert ve sağlam değildir. Elmas üreticileri grafitten elmas yapma konusunda çalışmalar yapmış ve istedikleri sonuca ulaşmışlardır. Şuan dünya da yapay elmas üretimi yapılmakta ve üretimde grafit kullanılmaktadır. Üretilen bu elmasların %75’i endüstriyel alanda %25’i ise günlük hayatta kıymetli süs eşyalarının yapımında kullanılmaktadır.

Elmasların kıymetli takı mücevher yapımına ayrılan kısmı genelde pırlanta olarak kullanılır. Pırlantalar ise daha çok birçok kadının hayali olan tektaş yüzüklerde kullanılmaktadır. Son yıllarda kadınlarımız tarafından daha çok istek gören tektaş yüzüklerde pırlanta kullanımını arttırmıştır. Tektaş yüzükler iki insan arasında ki bağları kuvvetlendirmekte ve bu yüzüğe birçok anlam yüklenmektedir. Örneğin bir erkek bir kadına tek taş yüzük hediye ediyorsa bu hediye her zaman alınabilen çiçekten, çantadan farklı bir anlam taşımaktadır. Bu yüzüğe sonsuzluk, sonsuz sevgi, verilen kişinin çok değerli ve dünya üzerinde eşini benzerinin olmadığı anlamları yüklenmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlarınız bizim için değerlidir...