22 Aralık 2012

İzmir Kuyumcular Odası

izko logo izmir
İzmir Kuyumcular Odasıİzmir Kuyumcular ve Sarraflar Cemiyeti adı altında, tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın kuyumcular arastasında, Şahap Dirim’in başkanlığında Abdullah Altınçubuk, Sedat Platinoğlu, Turan Atav, Emin Gülgeze, Ali Karal ve Zeki Çırpıcı’dan oluşan 7 kişilik müteşebbis heyet tarafından kuruldu.
1952 yılında kurulan cemiyet, arastadaki bir iş hanının ikinci katında mütevazı odasında, tahta masa, tahta iskemleler ve bir daktilonun bulunduğu ortamda faaliyete geçti. Kuyumcular Odası’nın filizi yeşillenmeye başlarken, 507 sayılı kanuna istinaden, 1967 yılında, İzmir Kuyumcular, Sarraflar ve Saatçiler Derneği adını aldı. Bu kanun sayesinde yetkileri artan ve üyelerine daha iyi hizmet verir hale gelen cemiyet, maddi olanaklarının genişlemesiyle daha modern bir yere taşındı.

İzmir İzko Tarihçe
17 Mayıs 1990’da kanunla yapılan bir değişiklikle İzmir Kuyumcular Odası ünvanını aldı. Bu süreçte,  derneğe kayıtlı bulunan ve kuyumculuk sektörü dışında faaliyet gösteren gözlükçü, saatçi gibi diğer meslek grupları oda bünyesinden ayrıldı.
1993 yılından itibaren yönetimde seçimle yapılan değişiklikten sonra Odamız daha faal hale geldi. Odanın yetkileri artırıldığı için resmi ve sivil tüm kurum ve kuruluşlar tarafından tanınan bir kimlik kazandı.
Odamız 01.12.2004 tarihinde üyelerinin katkılarıyla alınan ve tamamen kendi mülkü olan Tezcan İşhanı kat:2 no:55/206 Mezarlıkbaşı adresindeki yeni yerine taşınmıştır. Sekreteryanın hizmet verdiği bir ana ofis bölümü, bir büyük, bir küçük toplantı salonu ve başkanlık ofisinden oluşan yeni hizmet binası, aynı zamanda çeşitli mesleki eğitim çalışmalarına da evsahipliği yapan bir eğitim merkezi durumundadır. Odamız halen İzmir ili sınırları içerisinde bulunan bin kadar kuyumcuya hizmet vermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlarınız bizim için değerlidir...