18 Ağustos 2012

GOLDAŞ KUYUMCULUK

Goldaş Logo

Goldaş Hakkında

Altının her alanında ihtisaslaşmış Goldart Holding'in bir iştiraki olan Goldaş Kuyumculuk AŞ; 8, 9, 10, 14, 18, 21 ve 22 ayar altın, 925 ayar gümüş ve diğer değerli madenlerden takı üretmektedir. İstanbul'da kurulu tesislerinde ISO-9001 kalite belgesiyle üretim yapan Goldaş yılda 18 milyon adet üretim kapasitesine sahiptir.

Tasarım ve üretimin her aşamasında son teknolojiyi kullanan Goldaş sektöründe ilk Ar-Ge laboratuarını kurmuştur. Her yıl 5.000 yeni ürünü piyasaya süren şirketin portföyünde 60.000'den fazla model yer almaktadır.

Sektöründe hisseleri İMKB'ye kote edilmiş tek halka açık şirket olan Goldaş'ın Amerikan depo sertifikaları (ADR) ABD Tezgahüstü (OTC) piyasasında; C tipi hisseleri ise İMKB’nin yanında Frankfurt ve Berlin-Bremen Borsaları’nda işlem görmektedir.

Goldaş, Tokyo Altın Borsası, Uluslararası Kıymetli Madenler Enstitüsü (IPMI) ve The Silver Institute üyesidir.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) her yıl açıkladığı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Şirketi” araştırmasında, 2007 yılında 60, özel sektör sıralamasında ise 53. sırada yer aldı. Goldaş Kuyumculuk satış hasılatı, net aktifler ve özsermaye rakamlarına göre sektörünün lideri konumunda bulunmaktadır.

Aylık ekonomi dergisi Capital’in farklı sektörlerden Türkiye’nin en büyük özel şirketlerini sıralayan araştırması Capital500’de Goldaş Kuyumculuk 2007 yılında 16. sırada yer aldı. (2006:17) Goldaş ayrıca araştırma sonuçlarına göre kuyum sektöründe birinciliği de elinde bulundurmaktadır.

Halen 5 kıtada 48 ülkeye ürünlerini ihraç eden Goldaş, sektöründeki tüm önemli fuarlara katılmaktadır. İngiltere, ABD, Almanya, Rusya, B.A.E, Tayland, Güney Afrika, Çin, Hong Kong ve Ukrayna’da temsilcilikleri olan Goldaş, internet sitesiyle de tüm dünyaya on-line satış yapma olanağına sahiptir.


Misyonumuz

Tüm Dünyada yaşam sevinci ve kalitesi yaymamıza yardım eden ve insanların kendini iyi hissetmesini sağlayan katma degerli ürünler yaratmak

Vizyonumuz

Değer verdiğimiz sadık Goldaş müşterileri yaratarak dünyanın en saygın, en güvenilir takı ve mücevher markası olmak; uluslararası değerli metal ticaretinde güçlü bir oyuncu olmak.

Kalite Politikası

  • Markalarımızı taşıyan tüm ürünlerin, üretim ve tedarik aşamasından, nihai tüketiciye ulaşma aşamasına kadar , geçen her adımında kalitenin gerçekleşmesini sağlamak.
  •     Markalarımızla tanışan ve kullanıcısı olan tüm müşterilerimizle, satış ve satış sonrası verdiğimiz kaliteli hizmet ile uzun vadeli ve kalıcı bir birliktelik yaratmak
  •     İç ve dış müşterilerimizin, markalarımızın gücünden ve kalitesinden gurur duymasını sağlayarak maksimum müşteri memnuniyetine ulaşmak.
  •     Yenilikçi ve yaratıcı fikirleri destekleyerek, markalarımızın bilinilirliğini ve kalitesini sürekli arttırmak.
  •     Tüm süreçlerimizi, öğrenen organizasyon bilinciyle ve çalışanlarımızın katılımıyla, yönetmek ve sürekli iyileştirmek.
  •     Güncel teknolojileri, tüm süreç ve uygulamalarımızda kullanarak ve çalışanlarımızı sürekli geliştirerek koyduğumuz yüksek standarttaki hedeflerimize en uygun zaman maliyet ve kalitede ulaşılmasını sağlamak.
  •     Ticari faaliyette bulunduğumuz her alanda, müşterilerimizin algıladığı ve değer verdiği kalite standartlarına uymak.
  •     Yatırım ve faaliyetlerimizde, tüm paydaşlarımızın kazanımlarını en üst düzeyde gerçekleştirirken Sosyal Sorumluluk ilkesinin gereklerine uygun davranarak, aynı zamanda toplumsal fayda sağlamayı da hedeflemek.

Goldaş Yayınları

Kültür Yayınları

Goldaş Kuyumculuk, Türk mücevherat sektöründeki öncü konumunu, kuyumculuk tarihi ve kültürü üzerine yayımladığı 4 ayrı kitap ile de sürdürüyor. Takıyı bir "kültür" ürünü olarak ele alan yaklaşımının somut bir göstergesi olan bu kitaplar, zengin içerikleri ve sundukları bilgi birikimi ile kuyumculuk alanında önemli bir boşluğu da dolduruyor.

Takı, insanlık tarihi kadar eski bir tutku... Günümüzde en güzel örnekleri ile sergilenen takı, binlerce yıldır süslenmenin yanı sıra duyguların ve düşüncelerin ifadesi, toplumsal statünün bir göstergesi olma özelliğine de sahip. Goldaş, bu tutkunun hikâyesini yayımladığı kitapları takı meraklılarının beğenisine sunuyor. Türk kuyumculuk sanatının dünyada hak ettiği yeri alması ve bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesini amaçlayan Goldaş, bunu gerçekleştirmek için Goldaş Kültür Yayınları'ndan çıkan dört ayrı eseri okuyucu ile buluşturuyor. Bu eserler; "Kuyumculuğun Doğuşu", "Anadolu Antik Takıları", "Takılar ve Süs Taşlarında Sembollerin Dili" ve iki ciltten oluşan "Dünya Kuyumculuk Tarihi- Takının Öyküsü" isimlerini taşıyor. Goldaş bu kitaplar ile Anadolu'nun 7 bin yıllık birikimi ile şekillenen takıdaki ustalığını dünyaya duyurma misyonunu da üstleniyor. Kitaplar, Türkçe'nin yanı sıra İngilizce olarak da basılıyor.

Goldaş Kültür Yayınları'nın kitapları Türkiye'nin yanı sıra dünyanın en ünlü müzelerinden British Museum ve Metropolitan Museum'da da satışa sunuldu. 


Kuyumculuğun Doğuşu

Akademisyenler Altan Türe ve Yılmaz Savaşçın tarafından hazırlanan kitaplardan ilki olan "Kuyumculuğun Doğuşu"nda, altının binlerce yıldır süren macerası tüm yönleriyle inceleniyor. 3 bölümden oluşan kitapta, Anadolu'daki altın ve gümüş madenlerinin Tunç Çağı'ndan Osmanlı dönemine kadar uzanan öyküsü, kuyumculuğun doğuşu ve bazıları günümüzde de modernize edilmiş halleri ile varlığını sürdüren kuyumculuk teknikleri inceleniyor. Uzun araştırmalar sonucu hazırlanan eserde, altının tarih boyunca gelişimini gösteren çok özel fotoğraflara da yer veriliyor. "History of Jewellery" ismi ile İngilizce olarak da yayımlanan eser hem tarihi hem teknik bilgiler içeriyor.

 

Anadolu Antik Takıları

Anadolu kültür mirasını dünyaya tanıtmak amacıyla hazırlanan Goldaş Kültür Yayınları'nın ikinci kitabı "Anadolu Antik Takıları" ismini taşıyor. Kitap, 7 bin yıllık bir tarihsel dönem içinde Anadolu'da takı sanatının ve kuyumculuğun izlerini sürüyor. Takı sanatını içinde doğduğu tarihsel ve toplumsal koşullarla birlikte inceleyen kitap, "Antique Jewellery of Anatolia" adıyla İngilizce olarak da yayımlanıyor.

 

Takılar ve Süs Taşlarında Sembollerin Dili

Goldaş'ın kültürel hayatımızı zenginleştirmeyi amaçlayan kitaplarının üçüncüsü ise "Takılar ve Süs Taşlarında Sembollerin Dili"... İlk çağlardan günümüze takı ve takıda kullanılan malzemelerin taşıdığı sembolik anlamları akıcı ve zengin bir anlatımla ortaya koyan eser dört bölümden oluşuyor. Bu bölümler; Takı ve Sembolizm, Takı Yapımında Kullanılan Malzemeler ve Simgesel Anlamları, Takı ve Simgeler ile Süs Taşlarının Büyüleyici Dünyası adlarını taşıyor.

 

Dünya Kuyumculuk Tarihi - Takının Öyküsü

Goldaş Kültür Yayınları'nın son kitabı ise iki ciltten oluşan ve takının 30 bin yıllık öyküsünü anlatan "Dünya Kuyumculuk Tarihi - Takının Öyküsü". Kitapta, Üst Paleolotik Çağ'dan günümüze kadar uzanan kuyumculuk ve mücevherat tarihi ele alınıyor. Çağlar içinde kuyumculuk ve süs taşı işleyiciliğindeki gelişimler, takı ve statü objelerinin formları ile bunların kültürel etkileşimlerle yayılması anlatılıyor. "The World History of Jewellery Making – The Story of Ornamental Artefacts" adı ile İngilizce de basılan kitabın her bölümünde, takının anlam ve amacını daha belirginleştirmek için o çağ ve kültürün sosyo-ekonomik yapısına, kültürü yaratan etkileşimlere ve dönemin modasına da değiniliyor.

 

Dünya Kuyumculuk Tarihi 2 - Takının Öyküsü

Goldaş Kültür Yayınları, Dünya Kuyumculuk Tarihi serisinin ikinci kitabı ile insanoğlunun binlerce yıllık vazgeçilmez tutkusu olan takıyı ve kuyumculuk sanatının zaman içindeki uzun yolculuğunu anlatmaya kaldığı yerden devam ediyor. Arkeolog Altan Türe tarafından yazılan Takının Öyküsü kitabının ikincisinde, süslenme ve toplum içindeki statüyü göstermek amacıyla, dinsel ve büyüsel anlamlar da yüklenerek kullanılan takı, tarih boyunca farklı biçimlerde sergilendi. Her kültürün kendinden bir parça katarak şekillendirdiği takı formları en güzel örnekleri ile günümüze kadar uzandı. İnsanlar yaşadıkça varlığını sürdürecek gibi görünen bu ortak tutkunun öyküsü, Kavimler Göçü ile başlayan ve 20. yüzyılın ünlü tasarımcıları ile son bulan, “Dünya Kuyumculuk Tarihi 2-Takının Öyküsü” kitabının sayfalarına taşındı. Tarihsel süreçte, dönemin siyasi ve toplumsal olaylarına da kayıtsız kalmayan ve 11 bölümden oluşan kitap, okuyucusuna takının gelişimini örnekleri ve detaylı anlatımıyla aktarıyor.

Goldaş Magazine

Goldaş Kuyumculuk'un, dünyanın çok sayıda ülkesinde 10 bin işadamı ve üst düzey yöneticiye ulaştırdığı Goldaş Magazine, üç ayda bir İngilizce ve Türkçe olarak yayımlanıyor. Türkiye'nin ve Türk kuyumculuğunun yurtdışındaki tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan dergi, Türkiye ve dünyadan tarihi mekânlar, ülkelerin doğal ve kültürel güzelliklerinden kesitler, farklı alanlardan dosya haberler, yeme-içme kültürü, Goldaş'tan yeni haberler gibi bölümlerden oluşuyor.

Görsel ve içerik zenginliği ile yeni yerler ve mekânlar keşfetmek için güzel fırsatlar sunan Goldaş Magazine, her sayısında farklı ülkelerin tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra doğal güzelliklerini de okuyucuları ile buluşturuyor.

 


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlarınız bizim için değerlidir...