31 Temmuz 2012

ATASAY KUYUMCULUK

Bir Markanın Kuruluş Öyküsü

Türk kuyumculuk sektörünün son 3 kuşaktır birinci liginde yer alan Atasay Kuyumculuk’un kökleri Cumhuriyet Türkiyesi’nin kalkınma dönemine, 1930’lu yıllara dayanıyor. Temelleri 1937’de Denizli’nin Çivril kazasında atılan Atasay, kuyumculuğun esnaflıktan sanayileşmiş bir üretim koluna geçişinde değişimin ve gelişimin lokomotif gücü olarak, sektörde liderliği elinde tutuyor.

Atasay, ‘Hacı Mustafa Kamer Sarraf’ adıyla kurulduğunda yönetimde sadece iki kişi vardı: Hacı Mustafa Kamer ve Atasay Kamer. Bugün ise şirket dünya altın üretiminde ilk 3’te yer alıyor.

Atasay Kuyumculuk kurucusu Atasay Kamer babasından aldığı bayrağı daha da ileri taşıyarak, Türkiye’nin “en büyükleri” arasına girme hedefiyle yola çıktı.

Atasay Kuyumculuk’un tarihsel gelişiminde en önemli dönüm noktasını, firmanın kurucusu Atasay Kamer’in babasından devraldığı kuyumculuk deneyim ve bilgisini yeni arayışlarla bugüne dek geliştirme ve büyütme serüveni oluşturuyor. Bu serüvenin kilit tarihlerinden en önemlisi ise kuşkusuz Atasay Kamer’in 1965 yılında çıktığı Anadolu turu ve bu tur sırasında Anadolu’nun sayısız kentinde sektöre ilişkin kazandığı zengin deneyim ve gözlemler oluşturuyor.

Atasay Kamer, bu gezi sırasında Anadolu’nun farklı bölgelerindeki farklı üretim teknikleriyle geleneklerle tanıştı, kuyumculuk sektörünün gerçeklerine yerinde tanıklık etti ve gerek kültürel gerek ticari kazanımlarla noktaladığı Anadolu gezisinin ardından Atasay Kuyumculuk’un kuruluş harcını oluşturmaya başladı.

 Kimberley Süreci

Kimberley Süreci Sertifika Sistemi, Güney Afrika Cumhuriyeti öncülüğünde 5 Kasım 2002 tarihli "Interlaken Deklarasyonu" ile oluşturulan ve amacı çatışma bölgelerinden çıkarılan elmasta yasadışı ticaretinin önlenmesi, elmas ticaretinin kontrol altına alınması olan bir sistemdir. Bu sistem çerçevesinde, belirlenmiş ilkeler uyarınca belgelendirilmemiş elmasın ticaretine izin verilmemekte, sisteme taraf olmayan ülkelerden ithalat ve bu ülkelere ihracat önlenmektedir. Sisteme, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Genel Kurulunun bazı toplantılarında bu toplantıların karar ve tavsiyelerinde yapılan atıflarla destek verilmiştir. Kimberley Sürecine, aralarında Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri ve ülkemizin de bulunduğu 47 ülke taraftır. Atasay Kuyumculuk, kullandığı elmasları sadece Kimberley Süreci’ne üye ülkelerde bu sertifikasyona uygun faaliyet gösteren elmas sağlayıcılarından temin etmektedir.

Atasay Markaları

Belle , Myras, Alyanz, One&Only, Ion by Atasay, Atasay Altın, Atasay Pırlanta, Chopard for Atasay,  ATAkulche


Kaynak:  http://www.atasay.com/tr#/content_pages/?con_page=tarihce

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlarınız bizim için değerlidir...